Kontakteeru meiega

ARVAMUS | Sirje Niitra: Mõelda väikselt või suurelt?

sirje niitra

Arvamuslood

ARVAMUS | Sirje Niitra: Mõelda väikselt või suurelt?

Tuntud laulusõnad ütlevad, et tahaks lennata, aga mitte eriti kõrgelt. Kindlasti on selline alalhoidlik mõtlemine vahel õigustatud. Sest liiga suuri sihte seades ei pruugi eesmärke kunagi saavutada ja võib juhtuda, et peamegi elama alalises rahulolematuses.

Nõnda siis oleks mõistlik alustada tasa ja targu – nii elus kui äris, aga eriti viimases. Üks väikeses kohas tegutseva pisikese mööblifirma omanik vastas mulle kord küsimuse peale, kuidas ta omadega välja tuleb: „Kui suuri lollusi ei tee, siis saab hakkama.” Ta teeb head tööd ja tellimusi tuleb nii lähedalt kui kaugelt, aga ta ei võta palju ette. „Mulle pole palju vaja – lapsed on suured, maja ja auto olemas. Milleks rabada?” leiab ta. Ja on seejuures õnnelik.

Tean paljusid väikeettevõtjaid, kes hoiavad oma firmat ülal oma pereliikmetega. Esiteks jääb niiviisi kogu tulu perekonda, teiseks pole karta, et üks teise tagant varastab või muid rumalusi teeb, sest kõik on ju oma. Ka maailmas on eriti edukad just perefirmad, millest mõned tänaseks kasvanud suurteks rahvusvahelisteks ettevõteteks.

Kas laieneda või mitte, seisab ühel hetkel paljude väikeettevõtjate ees küsimus. Kas riskida ja võtta laenu, et investeerida? Kui ruttu investeering ennast ära tasub? Kust leida häid töötajaid? Peamurdmist jagub. Vahel on vaja õigete lahenduste leidmiseks koguni uuesti koolipinki istuda või alustada täiesti otsast peale mingis hoopis teises valdkonnas.

Palju sõltub inimesest. Mõni rahuldubki vähesega, teine tahab kogu aeg rohkem ja pole saavutatuga kunagi päris rahul. Paljud ehitavad üles oma väikest maailma, teised püstitavad üha uusi ja järjest suuremaid eesmärke. Ühest firmast on neile vähe ja kodupiirkonnast ei piisa. Vaja vallutada uusi turge, arendada eksporti ja olla kohal pea kõikjal maailmas. Ja kui sellestki jääb väheks, siis võiks hakata poliitikas sõna sekka ütlema.

Viimasel ajal on paljud siinsed ärimehed andnud üsna valjul häälel teada, et olukord Eesti riigis neid ei rahulda, veelgi enam – koos mõttekaaslastega on pandud pead kokku ja otsustatud võimukandjaile appi tulla. „Valitsejatel on palju muresid, millest kõige suurem mure, kuidas saada tagasi valitud ja säilitada töökoht. Meil selliseid muresid ei ole,” ütles Olari Taal selle kohta, miks ta koos teiste edukate ettevõtjatega Eesti riigi reformimiseks sihtasutuse moodustas. Ta lisas, et on olemas üldised asjad, olulised asjad ja ebaolulised. „Meie oleme seadnud oma eesmärgiks tegeleda üldiste asjadega, mis on meie arvates kõige olulisemad.”

Teine suurettevõtja Peep Siitam veab gruppi ärimehi, kes seadnud eesmärgiks Paldiski linn maailmakaardile tuua. „Tegelikult käib kõik see, mida me Paldiskis teistmoodi tahame teha, suures plaanis kogu Eesti kohta. Eesmärk on suurendada rikkust nii, et kõik osapooled õnnelikud oleksid. Seal, kus asjad toimivad, pole mõtet torkida, aga kus midagi viltu, seal peab vaatama, kuidas paremini teha ehk kuidas asja parandada,” selgitab ta oma mõttekäiku. Mees usub, et Paldiski on üks neist kohtadest, kus saab hullumeelseid ideid ellu viia.

Need on vaid paar näidet suurelt mõtlemisest, ilma milleta suuri asju ei sünni. Ärgem siis kiirustagem neid ärimehi, kes justkui topivad oma nina sinna, kuhu pole tarvis, kohe maha tegema. Kui endal paremat ideed pole, oleks mõistlikum suu kinni hoida. Pealegi tasub neid, kes mingil alal juba läbi löönud, usaldada rohkem kui mõnda ei tea milliste teenete eest valituks osutunud poliitikut.

Loe veel - Arvamuslood

Üles