Kontakteeru meiega

ARVAMUS | Tehisintellekt – tasub karta või mitte?

Arvamuslood

ARVAMUS | Tehisintellekt – tasub karta või mitte?

Tehisintellekt on märksõna, mida kuuldes hakkab inimestel tihtipeale aju tagumises sopis keerlema stsenaarium, kus kontrolli alt väljunud masinad asuvad usinalt inimesi orjastama. Üldine suhtumine on kartlik.

Mida arvavad aga valdkonnaga süvitsi kursis olevad inimesed? Kas tehisintellekti areng on tõepoolest sedavõrd kurjakuulutav?

Robotexi juhatuse esimees Sander Gansen usub elukestvasse õppesse ja tahtmisesse areneda

“Mõtet hirmuga vaadata on kõigil neil, kes keelduvad pidevalt edasi õppimast,” arvab Gansen. “Inimesed, kes on kursis maailmas toimuvaga ning kes loevad-suhtlevad palju – nemad on varustatud infoga piisaval määral, et jääda igal juhul ellu. Vahet pole, mis juhtub.”

Sander Gansen Majandus.ee-le intervjuud andmas.

Sellega viibutab ta sõrme konservatiivsete ja stagnantsete inimeste suunas: “Neile, kes pidevalt ei arene ning loodavad 10-15 aaasta  pärast olla samas positsioonis, tuleb öelda, et võtke oma roosad prillid eest, oleks aeg õppima hakata,” manitseb Robotexi juhatuse esimees.

“Kui me usume robootika valdkonna vanaisa Rodney Brooks’i, siis enamus asju, mida kardame robootika ja tehisintellekti valdkonnas juhtuvat järgmise 15-20 aasta jooksul, leiavad aset. Võib küll arvata, et mitte nii kiiresti, aga kunagi kindlasti. Täna me teame, et kõik need “hirmud” realiseeruvad, seega tark oleks valmistuda ise õppides, arenedes ja uusi väljundeid leides.”

Stewart Rogers, VentureBeat’i ajakirjanik: “Oleme tegelikult sarnase protsessi juba läbi teinud.”

Stewart Rogers esinemas Techchill’il.

“Ma ei näe põhjust kartmiseks. Oleme tegelikult sarnase protsessi läbi teinud juba 18. sajandi näol, mil tööstusliku revolutsiooni tulemusena võtsid juba tollal masinad inimestelt nende töö ära. Mulle tundub, et meil läheb siiani hästi – inimesi on planeedil rohkem kui enne tööstusrevolutsiooni,” räägib Rogers, tehisintellekti teemat käsitlev ajakirjanik.

“Eelmisel aastal tehti Suurbritannia näitel analüüs 2016. aasta esimese kolme kuu näitel, kus toodi välja, et 300 000 tööd olid asendatud sel perioodil tehisintellekti poolt. Kui loo sisse kaevuda, leidis sealt aga fakti, et tehisintellekti läbi oli loodud hoopistükkis 800 000 uut töökohta. Seega tehisintelligents ei tekita otseselt tööpuudust,” selgitab Rogers, ent tunnistab, et juhtumil on küljes problemaatiline nüanss. “Analüüsis selgus, et kaotatud olid madalat haridustaset nõudvad kergesti mehhaniseeritavad töökohad, juurde loodi aga just nimelt kõrgharidust nõudvad ametid.”

AlphaBlues’i tegevjuht Indrek Vainu arvab, et inimene ja tehisintelligents teevad tulevikus koostööd

Vainu usub samuti, et karta pole tegelikult mõtet. Tehnoloogia edasist arengut pole võimalik takistada ning seda tuleb lihtsalt mõista.

Indrek Vainu esinemas TechChill’il.

“Hirm on suuresti tekkinud mõne tehisintellekti läbimurde uudise najal ja science fiction filmide apokalüptilisi ennustusi kartma hakates. Tegelikkuses on see tehnoloogia väga varajases faasis ning general intelligence’ist oleme veel kaugel. Inimeste töö muutub efektiivsemaks ning robotite mässu asemel on pigem põhjendatud täna inimeste endi vigadest tulenevate tegevuste kartmine,” märgib Vainu.

“Ma võtaks tegelikult hoopis teise vaatenurga, mis pole veel niivõrd levinud: nimelt ei hakka inimesed töökohtadel mitte tehisintellektiga konkureerima, vaid pigem muutub tehisintellekt inimeste juhtijaks ja suunajaks,” räägib AlphaBlues’i tegevjuht. “Heaks näiteks on Uber. Süsteem vaatab suurt pilti ja otsustab ise, millise juhi ta kliendi juurde saadab. Inimene juhib autot, kuid süsteem teeb kõige kiirema, parema ja odavama otsuse kliendi jaoks.”

Vainu näeb tulevikus tehisintellekti ja inimese sümbioosi: “Sääraseid lahendusi hakkab üha enam tulema, sest süsteemid suudavad arvesse võtta miljoneid andmepunkte sekundis, mis käib inimestele üle jõu. Samas füüsilises elus asjade elluviimiseks on enamjaolt endiselt inimesi vaja.”

Kliki, et kommenteerida

Pead postituse lugemiseks olema sisse logitud Logi sisse

Kommenteeri!

Loe veel - Arvamuslood

Üles