Kontakteeru meiega

INTERVJUU | Hussein Kanji riskiinvestorite eluolust

Hussein Kanji TechChill'il

Intervjuud

INTERVJUU | Hussein Kanji riskiinvestorite eluolust

Riskikapitalist Hussein Kanji on meediaga sinasõber – Hoxton Ventures’i kaasasutaja on andnud intervjuusid ka sellisele suurele väljaandele nagu Bloomberg. TechChillil esinedes soostus tegus investor ka Majandus.ee-ga omi mõtteid jagama. 

Mida sa naudid riskiinvestori töö juures kõige rohkem?

Kindlasti algusjärgus ettevõtete leidmist, nendesse varakult investeerimist ning seejärel firma kasvu jälgimist. See on minu töö juures kõige lahedam.

Millised on suurimad käest lastud võimalused? Firmad, millesse mitte investeerimist kahetsed? 

Me ei investeerinud TransferWise’i ning me pole ka investorid Revolut’is, millel läheb praegu väga hästi; lasime käest Zenly ja Magic Pony – kui oleksime otsustanud viimasesse investeerida, oleks meie investeering kasvanud 20 korda suuremaks.

Samas on meil ka väga häid investeeringuid – näiteks Deliveroo, kus  olime varased investorid ning ettevõttel läheb hetkel väga hästi; investeerisime ka küberjulgeolekuga tegelevasse Darktrace’i ning lisaks on meil veel kolm-neli ettevõtet, millel on potentsiaali kasvada miljoni-dollarilisteks firmadeks.

Milliseid tulevikutehnoloogiaid riskikapitalistid otsivad? 

Väga palju intrigeerivat on järgmise generatsiooni tervishoius – kõik alates ravimite loomisest kuni klientidele võimaldavate teenusteni. Tervishoid omab niivõrd suurt osa meie majandusest ja see muutub vältimatult koos tehnoloogia arenguga. Üsna palju huvitavat on toimumas ka transpordi vallas.

Ühed esile tõstmist väärt tooted on ka rakendused, mis peavad logisid: näiteks kui lõikad puid ja tahad nende üle arvestust pidada, siis teed maha saetud puudest pilti ning rakendus loeb iseseisvalt kokku puude arvu, arvutades välja nende suuruse ja muu taolise. Logi pidavad rakendused võtavad sellised kohustused inimeste õlgadelt ära ning ma näen neil tulevikus suurt turgu.

Millistele põhimõtetele tuginete, kui otsite Hoxton Ventures’is investeeringut väärt ettevõtet?

Meie põhivalemiks on leida inimesi, kes on ehitamas täiesti uut turgu. Inimesed, kes tunnevad oma toote või teenuse suhtes väga tugevat vastutust ning kellest on näha, et nad on valmis selle kallal töötamiseks pühendama oma elu.

Näiteks Deliveroo varastel päevadel käis ettevõtte asutaja Will Shu ise toitu klientidele koju viimas. Teda häiris nii väga, et restoranist polnud võimalik toitu otse koju tellida. Miks see teda häiris? Ma ei tea. Ta töötas enne Deliveroo loomist investeerimispankurina Morgan Stanley’s ning just restoranitoidu kullerteenuse puudumine oli probleem, mis tuli tema silmis korda ajada. Hoolimata sellest, et toidu vedamine tõi algselt oluliselt vähem sisse kui töö Morgan Stanley’s, oli just see probleem, mille lahendamisele ta tahtis oma aega pühendada. Will oli väga kirglik ja pühendunud.

Ütleme ka sedasi, et kui sa ei investeeri inimesse, kes on sinust 100 korda targem, siis sa ei tee seda õigesti.

On su karjääris ette tulnud ka läbikukkumisi? 

Oh, kuhjaga läbikukkumisi! (naerab) On olnud ettevõtteid, millel on läinud mõõdukalt hästi, ent pole olnud nii kõrge lennuga kui algselt eesmärgiks sai seatud – seda ei saa kindlasti nimetada õnnestumiseks. On ette tulnud ka totaalne läbipõlemine start-up’iga, mille ülesehitamine nõudis palju raha ja vaeva… Üks ülesehitatud firma näitas, et meeskond oli väga andekas, ent ettevõte ise oli jama.

On sul algajatele riskikapitalistidele õpetussõnu? 

Riskifondide puhul tuleb silmas pidada, et umbkaudu pooled investeeringutest põruvad. Sa ei pruugi nulli langeda, kuid tõsiasi on see, et sa kaotad igal juhul raha. Samas see on okei, see on igati normaalne! Ja kui sa võidad investeeringult, siis sa võidad PALJU.

Kliki, et kommenteerida

Pead postituse lugemiseks olema sisse logitud Logi sisse

Kommenteeri!

Loe veel - Intervjuud

Üles