Kontakteeru meiega

INTERVJUU | Robotexi juht Sander Gansen räägib maailmavallutusplaanidest

Intervjuud

INTERVJUU | Robotexi juht Sander Gansen räägib maailmavallutusplaanidest

Euroopa suurima robootikasündmuse tiitlit kandev Robotex on oma 17 tegutsemisaasta jooksul korda saatnud palju – viimast üritust väisas üle 25 000 külastaja ning üritusel sai jälgida 1332 roboti tegevust. Robotexi juhatuse esimehe Sander Ganseni sõnul aga ei jääda püünele puhkama, vaid liigutakse edasi veelgi ambitsioonikamate eesmärkide suunas. 

25 000 ja enam külastajat, Guinnessi rekordi vääriline arv roboteid ning ligi kolme ja poole tuhande pealine inseneriarmee – ainuüksi nende näitajate põhjal on selge, et roboteid eksponeeriva ürituse näol on tegemist millegi suure ja võimsaga. Sellest hoolimata on Robotexi meeskond seadnud endale eesmärgiks veelgi auahnema maailmavallutusplaani: aastaks 2019 nähakse Robotexi esindatud igal kontinendil ning kokku loodetakse avada erinevates riikides 20 frantsiisi.

Üheks eesmärgiks on elanikkonda harida

Juhatuse esimees Sander Gansen märgib, et Robotexi kui mittetulundusühingu eesmärgiks pole mitte ainult ürituste korraldamine ja frantsiiside avamine, vaid järjepidevalt ka haridusvaldkonnas kaasa rääkimine. Seda kõikide astmete puhul – lasteaiapõngerjatest kuni tudengiteni välja.

“Tänasel päeval räägime sellest, millised õppekavad võiksid olla kasutusel ning mis sorti asju tuleks noortele õpetada,” selgitab Gansen. “See ei piirne vaid Eestiga, oleme saanud kutse ka näiteks Maltalt, kus soovitakse Eesti eeskujul kopeerida õppekavatükke enda süsteemi üle.” Kui Malta on kutsunud Robotexi endale abiks õppekava muutmisel ning kohalike õpetajate väljaõpetamisel, siis Gansen näeb sarnaseid arenguid toimumas ka mujal.

“Usume, et selline asi hakkab toimima ka teistes riikides: näiteks Afganistanis teeme koostööd ühe kohaliku ettevõtjaga, kes ehitab omal käel ülikooli üles – asi on päriselt laiaks läinud,” märgib juhatuse esimees. Käesoleval hetkel on Robotex esindatud nii Küprosel, Hiinas, Kreekas, Soomes, Kolumbias kui ka Indias. Gansen näeb lähinädalate ja -kuude lõikes liitumas ka riike nagu Mehhiko, Afganistan, Iraan, Nigeeria ja Rwanda. Hetkeseisuga on hõlmatud kõik mandrid peale Austraalia ja Okeaania.

Kuidas käivad aga kokku lasteaiaealised ja robootika? 

Gansen selgitab, et lasteaias õpetatava tase erineb riigiti. Näiteks Hiinas, kus üleüldine surve saada edukaks on palju suurem kui Eestis, tutvustatakse lasteaia- ja algkoolilastele tehnikat, millega meie riigis puutuvad kokku alles põhikooliealised. Eestis on mudilaste seas populaarne legoplatvormil toimiv robootika.

Ka Robotexi robootikaüritusel antakse väiksematele huvilistele võimalus võitlusmaik suhu saada. Lastele korraldatav meisterdamisvõistlus paneb noored mõtlema, millisele probleemile nende robot lahenduse leiab. Noorim osaleja eelmisel aastal oli 4-aastane, vanimate vanuseklass jäi 60+ kanti.

Põhikoolinoorte edulugu

Robotexi üheks eesmärgiks peab Gansen ka inseneritalentide ja ettevõtjate kokkuviimist. Hea näide on tema silmis Lääne-Virumaal asuva Rakke kooli poistekamp, kelle andekus ja ettevõtlikkus on jäänud silma juba tarneroboteid tootva ettevõtte Starshipi asutajale, kes loodab tulevikus noortele käpa peale panna.

“Naljakas on see, et neid noori poisse õpetas välja Rakke kooli muusikaõpetaja,” märgib Gansen. “Nüüdseks on pea iga õpilane Rakke koolis saanud robootika valdkonnale käe külge lüüa. See poistekamp on ehe näide sellest, kuidas ka nii-öelda “ei-kuskilt” võivad tulla väga andekad tulevikutegijad.”

Koostööplaanid suurettevõtetega

Tulevastel robootikasündmustel soovivad Robotexi korraldajad anda osalejatele võimaluse võtta osa võistlustest, kus konkureeritakse üksteisega suurettevõtete toodete edendamises. “Sel aastal räägime Taxify ja muude taoliste ettevõtetega läbi, et võiks võistlusel püstitada probleemi, mille lahendus läheks reaalselt tootearenduses käiku,” annab Gansen plaanidest lähema ülevaate. “Näiteks Taxify puhul võiks võtta ette selle, kuidas parandada takso saabumisaja korrigeerimist ning leida lahendus sellele, kuidas saaks taksojuht võtta marsruudil olles peale veel ühe reisija, kelle teekond kattub juba autos oleva kliendiga.”

Robotexi suursündmusel mängib suurt rolli ettevõtlusvõistluse osa. “Inseneridest üksi on vähe, innovatsioon tuleb koos uute iduettevõtetega” märgib Gansen ning lisab, et sellega seoses “käivitati pehmelt” paari päeva eest soomlasest ettevõtja Peter Vesterbackaga projekt, mille raames soovitakse luua 2020. aastaks 50 000 robootikaga seotud globaalset start-up’i.

Gansen lisab, et Robotexile tahetakse sisse tuua ka kosmosetehnoloogia- ja kübervaldkonnavõistlused. Koostööd on otsitud juba nii Euroopa Kosmoseagentuuri (ESA) kui ka USA Riikliku Aeronautika- ja Kosmosevalitsusega (NASA). “Robootika on kindlasti tulevik. See on see, millest kõik alguse saab,” usub Gansen.

“Tahame Robotexi kaudu muuta Eesti selliseks sihtkohaks, kuhu üle-Euroopalised ettevõtted tuleksid oma tooteid arendama,” räägib MTÜ juhatuse esimees. “Umbes nii, et Euroopas oleks just Eesti see koht, kus lendavat autot testida.”

Kliki, et kommenteerida

Pead postituse lugemiseks olema sisse logitud Logi sisse

Kommenteeri!

Loe veel - Intervjuud

Üles