Kontakteeru meiega

7 nippi, kuidas vältida “kutsikavabrikust” koera soetamist

Kutsikad koerte varjupaigas. PM/SCANPIX BALTICS/TOOMAS HUIK
Kutsika ostmisel tasub uurida koerakasvataja tausta ning vältida kahtlast päritolu koeri, tihti võib mõistlikumaks osutuda hoopis varjupaigast võetud kutsikas. PM/SCANPIX BALTICS/TOOMAS HUIK

Uudised

7 nippi, kuidas vältida “kutsikavabrikust” koera soetamist

Aina rohkem levivad kuuldused Eestis ja mujal Balti riikides tegutsevatest “kutsikavabrikutest”. Kuidas olla kindel, et koju lemmiku soetamisel toetatakse ausaid ja heasoovlikke koerakasvatajaid? Kuidas aru saada, et koeramüüja üritab ostjat petta?

Veterinaar- ja Toiduameti loomatervishoiu, loomakaitse ja söötade osakonnajuhataja Harles Kaup vastas seitsmele küsimusele, millega kutsika soetamist kaaluvad inimesed sageli tema poole pöörduvad. Nende küsimuste abil on lihtsam jälile saada kutsika päritolule ning vältida “kutsikavabrikute” toetamist.

 1. Mida tuleb kutsika soetamisel eelmiselt omanikult kindlasti uurida?
  Kindlasti tasub uurida, kas kutsikas on enne müüki loomaarsti poolt üle vaadatud ja kiibistatud.
 2. Millised onkahtlasele päritolule viitavad ohumärgid?
  Ohumärgiks on näiteks see, kui müügikuulutuses soovitakse transpordikulud saada ettemaksuna, mis võib viidata võimalikule petuskeemile. Kahtlusi peaks tekitama seegi, kui müüja põikleb küsimustest kõrvale ega esita vajalikke dokumente. Samuti olukord, kus potentsiaalse ostjaga soovitakse tehing sooritada neutraalsel pinnal, koerte kasvukeskkonda nägemata. Lisaks on oluline, et enne kutsika ostmist kontrollitaks müüja usaldusväärsust. Abiks on siinkohal internet ja Eesti Kennelliit. Selliselt on võimalik “kutsikavabrikute” tegutsemist tõkestada.
 3. Millised dokumendid on kutsika müüja kohustatud uuele omanikule esitama ja kaasa andma?
  Kutsikas tuleb uuele omanikule anda koos veterinaararsti poolt väljastatud dokumentide ja tõutunnistusega, juhul kui need on olemas. Lisaks soovitame alati sõlmida kahepoolne kirjalik ostu-müügi leping.
 4. Mida kutsika väljanägemise puhul jälgida?
  Heaks indikaatoriks on kutsika väljanägemine. Juhul, kui ta on loid ja räsitud, on tegemist ohumärgiga. Looma heaolu tagamisel on oluliseks nüansiks tema kasvatamiseks loodud keskkond. Ostja võiks paluda enne kutsika ostmist tutvuda kohaga, kus kutsikas on kasvanud.
 5. Kes peaks rahastama enne kutsika ostu sooritamist teostatavad terviseuuringud?
  Enne ostu sooritamist lasub vastutus kutsika eest müüjal. Juhul, kui potentsiaalne ostja soovib läbi viia täiendavaid terviseuuringuid, on nende rahastamine osapoolte kokkuleppe küsimus.
 6. Millised erinõuded kohandatakse välismaalt ostetavatele kutsikatele?
  Välismaalt ostetud kutsika puhul on oluline, et ta oleks märgistatud mikrokiibiga ja vaktsineeritud marutaudi vastu. Lisaks peab loomaga kaasas olema lemmikloomapass. Väljastpoolt Euroopa Liitu ostetud kutsikatel peab olema ka sertifikaat.
 7. Leidsin kutsika, kes mulle väga meeldib, kuid tema hind tundub turu keskmisega võrreldes äärmiselt odav. Kas mul on põhjust muretsemiseks?
  Kutsika odav hind ei pruugi anda põhjust muretsemiseks. Näiteks võib tavalisest odavamat hinda seletada sellega, et pesakonnast on järgi jäänud viimane kutsikas, kellele soovitakse võimalikult ruttu kodu leida. Ometi tuleb odavama hinna puhul olla tähelepanelik ja uurida põhjalikult müüja tausta.

“Vältimaks hilisemaid ebameeldivaid ja ootamatuid üllatusi, tasub kutsikat puudutavate oluliste dokumentidega, tema tervisliku seisundiga ja teostatud vaktsineerimistega tutvuda juba enne lemmikule uue kodu pakkumist,” paneb Kaup inimestele südamele.

Eesti Loomakaitse Seltsi sõnul tekivad “kutsikavabrikust” pärit lemmikutel halbade aretustingimuste tõttu sageli tervise või sotsiaalse käitumisega seotud probleemid. “Vabrikukoerte puhul suureneb vanemas eas hingamisteede haiguste ja kopsupõletiku, samuti sellise kaasasündinud defekti nagu puusaliigese düsplaasia tõenäosus. Lisaks sellele võivad neil tekkida sotsialiseerumise, mitmekesisuse ja inimesega positiivse kontakti puudumise tõttu iseloomust tingitud probleemid,” informeerib Loomakaitse Selts koeraostjaid.

“Kutsikavabrikute” vohamist tekitab suuresti see, et inimesed otsivad võimalikult odava hinnaga tõukoeri. Kuigi Eestis on koerte varjupaikades koeri küllalt, eelistatakse tihti uhkema välimusega või kindlate iseloomujoontega tõukoeri. “Vabrikust” pärit koera puhul ei pruugi aga ka tõukoera iseloom olla sobiv, kuna seda mõjutavad peale geneetika ka kogetud traumad või üksiolek. Samuti ei hoita nii kutsika pealt ka raha kokku, kuna terviseprobleemidega kaasnevad veterinaarikulud võivad olla võrreldes heast perest ostetud koeraga mitmekordsed. Seega tasub koera ostmisel valida kas kallis tõukoer või pakkuda kodu varjupaigas hellust ootavale lemmikule – soodsana müüdavaid “varbikukoeri” tasub kindlasti vältida.

Loe veel - Uudised

Üles