Kontakteeru meiega

Aasta ettevõte Cleveron viis koju kolm auhinda

Uudised

Aasta ettevõte Cleveron viis koju kolm auhinda

Möödunud neljapäeval tunnustati Kakumäe sadamas toimunud pidulikul auhinnagalal meie kõige tublimaid ettevõtteid. Aasta ettevõte valiti EASi ja Eesti Tööandjate Keskliidu konkursi „Ettevõtluse auhind“ ning Eesti Kaubandus-Tööstuskoja konkursi „Konkurentsivõime edetabel“ parimate seast.

Sel aastal konkureerisid aasta ettevõtte tiitlile Cleveron AS, Aston Synthetics OÜ, Thermory AS, Ecometal AS, SA.MET AS, Callisto Group OÜ ja Tallink Grupp AS.

EASi juhatuse esimees Alo Ivask ütles pidulikul auhinnagalal: „Tänavuse aasta ettevõtjaks valitud ettevõtte Cleveroni taga on tõeliselt inspireeriv lugu, kus kõva tööga on nullist üles ehitatud äri, mis kasvab kordades. See on kõrgtehnoloogiline ettevõte Viljandimaalt, mis on lahti murdnud maailma kõige suuremate kaubakettide uksed.

Eesti Tööandjate Keskliidu juhataja Toomas Tamsar lisas, et võitja puhul on tegu justkui Leiutajateküla Lotte raamatu pildikesega. „Kuskil „Leiutajatekülas“ mõtlevad leiutajad välja masinavärgi, mis teeb rõõmu kogu maailmale. Selliseid ägedaid näiteid otsimegi,” ütles ta.

Viljandist edukalt maailma vallutama läinud

Küsisime Cleveroni ühelt asutajalt ja juhatuse esimehelt Arno Küttilt, kui suure üllatusena korraga kolme auhinna saamine tuli. „Loomulikult on meil kõigil siin Cleveronis väga hea meel sellise tunnustuse üle. Kuna olime nominendid kolmes kategoorias, eks me siis ikka lootsime, et midagi võib tulla, aga kolm korraga on muidugi super,” lausus ta.
Internetipoest ON24 välja kasvanud Cleveron AS on loodud Viljandis ja enamus meeskonnast on sealt pärit. Kütt ütles, et mõtet kuhugi mujale kolida pole seni olnud. „Ikka on küsitud, et millal me Londonisse või Californiasse kolime, aga me ei plaani isegi mitte Tallinna või Tartusse kolida,” märkis mees, kes on Viljandis sündinud ja kasvanud. Täna on ettevõttes tööl 165 inimest, neist 40 asukohaga Tallinnas. Kõige suurem osa toodangust läheb USAsse, palju Euroopasse, aga sihikule on võetud juba ka Aasia.

Cleveron on kasvanud iga aasta kolm korda ja selline kasv jätkub, ehk isegi suuremas tempos. Kui aastal 2016 oli müük veel kolm miljonit eurot, siis mullu 11 miljonit. Sel aastal oli eesmärgiks seatud müüa toodangut 30 miljoni eest, aga tõenäoliselt tuleb 40 miljonit ära. Põhiliseks toodanguks on robotpakiautomaadid suurte kaubakeskuste tarvis, mida ei tohiks segi ajada nende pakirobototega, mis tänavail liiguvad, sest nendega pole Cleveronil midagi pistmist. Ka Smart Post kasutab nende vanemaid mudeleid, milleks on kapid. Eestis viie meetri kõrguseid pakiautomaate, kus robot annab paki välja ja võtab vastu, veel kasutusel ei ole.

Parima disaini rakendaja auhinna kohta ütles Kütt, et disaini alla ei käi mitte ainult väline külg, vaid ka kõik see, mis puudutab kasutamise mugavust, kiirust ja lihtsust. Cleveron disainib ja ehitab kõik oma tooted nullist ise üles. Selles protsessis osalevad nii disainerid kui tarkvarainsenerid, mehhatroonikud, elektroonikud ja teised kõrgelt haritud spetsialistid. Pooled töötajaist ongi seotud toodete loomise ja väljaarendamisega.

Akud uuele ringile Sillamäelt

Aasta pereettevõtte austava nime saanud AS-i Ecometal omanik ja tegevjuht Tõnis Kaasik ütles, et rõõmustas juba nominendiks nimetamisel, aga võitjaks saamine tuli üllatusena. Sillamäel kunagi Silmetile kuulunud maa-alal vanu pliiakusid ümber töötlev metallurgiatehas töötab nüüd juba ligi 20 aastat vahetpidamata – see seisatakse vaid kord aastas paariks nädalaks, et võimas ahi seest ära puhastada. Tegu on keskkonnale kasuliku tipptasemel tehnoloogiaga, mida võib julgelt taaskasutuseks nimetada, sest sulatamise käigus tekkiv plii ja selle sulamid lähevad Euroopa akutööstustele uute toodete tegemiseks.

Tegu on üsna defitsiitse toorainega, mille pärast konkureeritakse soomlaste ja rootslastega. Aastas kulub seda 20 tonni ringis ja põhiliselt kogutakse see kokku Põhjamaadest ja Balti riikidest. Eelmise aasta käive oli üle 28 miljoni euro. Tõnis Kaasiku abikaasa, poeg ja tütar kuuluvad ettevõtte nõukogusse, tema ise on juhatuses. Kõik suuremad otsused sünnivad pereringis, töötajaid on 60, kes kõik saavad Ida-Virumaa mõistes korralikku palka.

Termopuit vallutab maailma

Aasta eksportööri tiitli saanud AS Thermory tegevjuht ja juhatuse liige Johann Sulling rääkis, et Eestist välja läheb peaaegu kogu toodang, siia jääb vaid 3-4 protsenti. Eelmise aasta käive oli üle 33 miljoni euro. Eestis toodetud puidust tehtud tooteid eksporditakse enam ui 50 riiki üle maailma. Suuremad turud on Soome, USA, Saksamaa, Belgia, Norra, Austria, India, Jaapan.

„Ega see pole ühe-kahe aastaga tulnud. Ettevõte on 21 aastat vana ja see on olnud pikaaegse töö vili. Teiseks on meie toode võrdlemisi hinnaline, asudes võrreldavate toodete hinnaklassi ülemises otsas, mis tähendab, et seda polegi võimalik kõike Eestis maha müüa. Samas ei ole sellise kauba puhul transpordikulud hinnaga võrreldes kuigi suured,” selgitas Sulling eksporditurgude vallutamise tagamaid. Tehakse nii sauna sisustust seinalaudadest valmislavadeni välja kui välitooteid terrassidele ja hoonete viimistlemiseks.

Auhinna kohta ütles Sulling, et see on ettevõtte töötajaile kindlasti väga oluline. „Oleme ennast alati pidanud suuremaks ja rahvusvahelisemaks tegijaks puiduäris kui oma näitajate järgi tegelikult oleme,” lausub ta ja lisab, et tema töötajad ei ole mitte ainult töökad, vaid ka nutikad. Thermory Tootmine paikneb Harjumaal Lool, kus on ametis ligi 200 töötajat. Lisaks on ettevõttel tütarettevõte Ameerika Ühendriikides.

Thermory Eestist välja minev toodang on mõeldud lõpptarbijale, aga seda müüakse hulgimüüjaile ja importööridele. lähe. Peamised kasutatavad puuliigid on saar, haab, lepp, mänd, kuusk. Kaks kolmandikku kõigist toodetest tehakse saarepuust, kolmandik valmib okaspuust. Enamus vajaminevast puidust ostetakse mujalt sisse, sest Eesti puit selleks oma oksarohkusega ei sobi – lihtsalt puude kasvutingimused pole siin need, mis tarvis oleks. Näiteks saarepuu Eestis küll kasvab, aga see on kõver ja okslik, mistõttu pikka sirget ja oksavaba lauda sellest teha ei saa. Nii ostetakse saart Ukrainast ja USAst, okaspuud Soomest ja Venemaalt, aga veidi ka Eestist. Saunaks vajalik haab ja lepp tuleb lisaks Eestile Lätist, Leedust ja Valgevenest.

EASi ja Eesti Tööandjate Keskliidu konkursi „Ettevõtluse auhind 2018“ võitjad:

  • Aasta uuendaja: Cleveron AS
  • Aasta eksportöör: Thermory AS
  • Aasta pereettevõte: Ecometal AS
  • Aasta disaini rakendaja: Cleveron AS
  • Aasta välisinvestor: Aston Synthetics OÜ

Eesti Kaubandus-Tööstuskoja konkursi „Konkurentsivõime edetabeli 2018“ võitjad:

  • Konkurentsivõimelisim suurettevõte – Tallink Grupp AS
  • Konkurentsivõimelisim väike- ja keskmine ettevõte – SA.MET AS
  • Konkurentsivõimelisim mikroettevõte – Callisto Group OÜ

Loe veel - Uudised

Üles