Kontakteeru meiega

Uuring: enamik Euroopas müüdavast elevandiluust on ebaseaduslik

Zimbabwe, elevandiluu, elevantide võhad. Foto: AP/Tsvangirayi Mukwazhi
Zimbabwes asuva rahvuspargi töötaja näitab konfiskeeritud elevandivõhka. Foto: AP/Tsvangirayi Mukwazhi

Uudised

Uuring: enamik Euroopas müüdavast elevandiluust on ebaseaduslik

Täna teatas kodanikuaktiivsuse portaal Avaaz.org, et pea kolm neljandikku elevandiluust, mida Euroopas müüakse, pärineb salaküttide poolt tapetud elevantidelt. Elevandiluuga kauplemine reguleeriti Euroopas juba aastal 1990, hiljem tapetud elevantidelt võetud võhkasid müüa ei tohi.

Täna avaldatud uurimus viidi läbi Oxfordi ülikooli laborites, kus võeti proovid 109 elevandiluust valmistatud tootelt. Tooted, mida müüdi antiigina, olid ostetud Euroopast ning neid müüdi seaduslikult. Uuringuga seotud aktivistide sõnul oli 75% toodetest aga valmistatud salaküttidelt soetatud elevandiluust.

Prantsusmaal kõige hullem seis

Uuringu läbiviijad soetasid elevandiluust tooted Belgiast, Bulgaariast, Prantsusmaalt, Saksamaalt, Iirimaalt, Itaaliast, Hollandist, Portugalist, Hispaaniast ja Suurbritanniast. Ainult Hispaaniast, Itaaliast ja Bulgaariast ostetud toodete seas ei olnud ühtegi illegaalset. Kõige hullem seis on aga Prantsusmaal – tervelt 85% sealt ostetud toodetest olid valmistatud illegaalsest elevandiluust. Kummastaval kombel on aga just Prantsusmaal elevandiluust toodete müümise suhtes kõige karmimad riiklikud reeglid.

Lubatud vaid antiik

Euroopa Liidus võib piiranguteta müüa elevandiluust tooteid, mis pärinevad enne 1947. aastat tapetud elevantidelt. 1947 ja 1990 aasta vahel tapetud elevantide võhkadest valmistatud tooteid võib aga müüa erilubadega. Hilisemat päritolu elevandiluu on salaküttimise tulemus ning seega sellest valmistatud tooted ka ebaseaduslikud.

Uuringu tegijate sõnul näitavad võetud proovid, et EL regulatsioonide varjus käib elevantide võhkadega kaubitsemine siiski edasi. Euractiv.comi väitel on nii Euroopa kodanikud kui Euroopa Parlamendi liikmed elevandiluuga kaubitsemise keelamise poolt.

Hiinas karmim kord kui Euroopas

Nii USAs kui Hiinas on elevandiluust toodete müümine peaaegu täielikult keelatud. USA keelustas elevandiluu müümise aastal 2016, kuid sel aastal otsustas Donald Trumpi juhitav administratsioon keeldu veidi leevendada. Hiina, mis on senini olnud üks peamisi elevandiluu sihtriike, keelustas võhkadest valmistatud esemete müügi alates käesoleva aasta 1. jaanuarist.

Loe veel - Uudised

Üles