Kontakteeru meiega

Etioopia avab turu vähehaaval erastamisele

Lennundus, Etioopia. Ethiopian Airlines. Foto: AFP
Suurt välisinvestorite huvi nähakse piirkonna ühe lipulaeva, lennufirma Ethiopian Airlinesi vastu. Foto: AFP

Uudised

Etioopia avab turu vähehaaval erastamisele

Vaid kaks kuud pärast peaminister Abiy Ahmedi ametisse asumist on Etioopia alustanud turu vähehaaval erastamisele avamist. Eelmisel nädalal kuulutas valitsus, et alustab erasektori kaasamist energiasektoris, telekommunikatsioonis ning lennunduses – sektorites, mis on olnud pikalt valitsuse karmi käe all. 

Aafrika riikide majandust uuriva Aubrey Hrubey sõnul on tegu hea võimalusega suurinvestoritele – Etioopia on üks maailma kiireimini arenevaid majandusi. Samuti on tegu hiiglasliku turuga: 100 miljoni elanikuga Etioopia jääb Aafrikas rahvaarvult vaid Nigeeriale alla. Riigis lokkab aga tööpuudus ning raske on näha, kuidas riik suudaks tööturule sisenevatele noortele piisavalt töökohti luua.

Ethiopian Airlines pakub huvi paljudele

Hiiglasliku turu avanemine on tekitanud ärevust Lõuna-Aafrika telekommunikatsiooni suurtegijate MTNi ja Vodacomi seas ning suurt välist huvi nähakse ka piirkonna ühe lipulaeva, lennufirma Ethiopian Airlinesi vastu. Kuigi energia-, telekommunikatsiooni- ning lennundussektor on plaanis osaliselt avada, nähakse valitsust neis sektoreis siiski ka tulevikus suurosanikuna. Hrubey sõnul on aga muud sektorid, sealhulgas raudteed, suhkrutoodang ning hotellindus, plaanis täielikult erastamisele avada.

Reformid vajavad oskuseid ja teadmisi

Kuigi majanduslik uuendus on Etioopiale suureks võimaluseks, pole aga peaminister uuenduste suhtes sinisilmne. “Tegu on progressiivse käiguga. Uus suund majanduses pakub meile võimalust tööpuuduse ja välisvaluuta vähesuse probleeme lahendada,” ütles peaminister Abiy eelmisel nädalal. “Kui aga uuendusi ei viida ellu oskuste ja teadmistega ning keskendunult, võib see viia üleüldise varastamiseni ja Etioopia rikkuse hävitamiseni – nii nagu näeme paljudes Aafrika riikides,” lisas ta.

Aasia mudel eeskujuks

Hruby sõnul jätkab Etioopia suunda, kus majandusarengu peamiseks vedajaks on riik. Eeskujuna nähakse siin paljusid Aasia riike, mis on sellise mudeli abil taganud pikaajalise majanduskasvu. Otsus vaikselt majandust erastamisele avada pakub aga välisinvestoritele uusi võimalusi ning võib potentsiaalselt viidata uue valitsuse all toimuma hakkavatele suurematele majandusreformidele.

Kliki, et kommenteerida

Pead postituse lugemiseks olema sisse logitud Logi sisse

Kommenteeri!

Loe veel - Uudised

Üles