Kontakteeru meiega

Euroopa kaalub mikroplastiku täielikku keelamist

Plastik. Foto: Paul Nettles
Plastik. Foto: Paul Nettles

Uudised

Euroopa kaalub mikroplastiku täielikku keelamist

Euroopa Parlamendi liikmed soovitavad Euroopa Komisjonil kaaluda kosmeetikas mikroplastiku kasutamise täielikku keelamist, vahendab EurActiv portaal. Mikroplastikute kasutamine keelataks nii hügieenitoodetes, pesu- kui puhastusvahendites.

Lisaks mikroplastikutele keelataks ka nö õhu käes lagunevad plastikud. Tegu on plastikuga, mis on justkui biolagunev, kuid tegelikkuses laguneb vaid väikesteks tükkideks, mida on silmaga raske märgata. Need mikrotükid jäävad aga loodusesse alles.

Parlamendi keskkonnakomisjoni liikmed selgitasid, et ka biolagunevad ja komposteeritavad plastid ei ole lahendus eksisteerivale prügiprobleemile. Aktivistidegrupi Friends of the Earth kõneisiku sõnul juhivad biolagunevad plastid vaid tähelepanu päriselt toimivatelt lahendustelt kõrvale ning ei lahenda tegelikkuses probleemi.

Mõju inimestele teadmata

Mikroplastide mõju inimeste tervisele on siiani teadmata. Paljud teadlased ja aktivistid on aga juhtinud tähelepanu sellele, et mikroplast jõuab toiduahelas kaugele ning tekitab probleeme paljudele loomaliikidele. Näiteks on mikroplaste leitud kalade maksast, mis tähendab, et tükkidel õnnestub maost ja seedetraktist kaugemale jõuda.

Mikroplasti leiab paljudest kosmeetikatoodetest, kus on see näiteks “microbeads” ehk “mikropärlite” nime all. Näiteks leidub neid dušigeelides, hambapastades ja näopesuvahendites, kus esineb sädelevaid helbeid või siniseid pärleid. Väidetavalt võib ühe pesuskäigu jooksul kanalisatsiooni siseneda kuni 100,000 mikroplasti tükikest. Aastas siseneb Euroopa vetesse ligi 80,000–219,000 tonni mikroplasti.

“Me peame plastiku pääsemist meie vette, toitu ja kehasse takistama,” ütles jaanuaris Euroopa Komisjoni asepresident Frans Timmermans.

Loe veel - Uudised

Üles