Kontakteeru meiega

Facebooki kahtlustatakse isikuandmete kuritarvitamises, uurimine käib

Uudised

Facebooki kahtlustatakse isikuandmete kuritarvitamises, uurimine käib

Facebook on Ameerika Ühendriikide Föderaalse Kaubanduskomisjoni uuriva pilgu all – kahtlustatakse, et ettevõte on astunud üle 2011. aastal paika pandud määrusest, mis puudutab kasutajaandmete privaatsust. Ettevõtte aktsiad kukkusid seetõttu möödunud reedel 7%.

Mis siis täpsemalt lahti on?

Eelmisel reedel avalikustas ettevõte, et Facebook on segatud suurde andmeskandaali: andmeanalüüsi teostav firma Cambridge Analytica omas suhtlusvõrgustikus ligipääsu üle 50 miljoni kasutajakonto isiklikele andmetele, omamata selleks luba. On põhjust arvata, et Cambridge Analytica loojad Steve Bannon ja Robert Mercer üritasid andmeid kasutades mõjutada 2016. aasta presidendivalimisi Donald Trumpi soosivas suunas.

Cambridge Analytica pole ainus must lammas

Facebook väidab, et 2015. aastal ajas Cambridge Analytica kasutajainfole küüned taha iseseisvalt, ilma suhtlusvõrgustiku nõusolekut omamata. Seda aga läbi Facebook’i kunagise koostööprojekti Cambridge’i ülikooli psühholoogia professori Aleksandr Koganiga, kellele oli antud rakenduse “thisisyourdigitallife” puhul luba koguda Facebook’i kasutajate andmeid. Lisaks Cambridge Analytica’le on Kogani läbi juhtumiga seotud ka Eunoia Technologies.

Kuigi rakenduse laadis endale alla umbkaudu 270 000 inimest, pääses Cambridge Analytica ligi lisaks nende isiklikule informatsioonile ka kasutajate sõprusvõrgustikus olevate omale – nii kogus firma enda kätte 50 miljoni erineva kasutajakonto andmed.

Rakenduse alla laadinud isikute andmetest kasutati geograafilist asukohta, nende like’itud sisu ning piiratud informatsiooni kasutaja sõprade kohta.

“Kuigi Kogani meetod isikuandmete kogumiseks oli viidud vastavusse Facebook’i privaatsuspoliitikaga, ei järginud ta hiljem meie eeskirju,” kommenteeris juhtunut Paul Grewal, Facebook’i asepresident. Nimelt olevat Koganil lubatud rakenduse kaudu saadud infot kasutada enda jaoks, ent kolmandatele osapooltele andmeid edastades rikkus ta suhtlusvõrgustiku eeskirju.

Facebook väidab, et rikkumine avastati esmalt 2015. aastal ning selle suhtes rakendati koheselt vastumeetmeid – Cambridge Analytica, Eunoia Technologies ja Aleksandr Kogan pidid kõik kogutud andmed hävitama ning seda suhtlusvõrgustikule tõestama. Seda nad ka tollal tegid. Siiski tekib küsimus – miks ei teavitanud Facebook avalikkust tollal?

Nüüdne info, mille kohaselt aga kõiki andmeid ei hävitatud, jõudis Facebook’ini väidetavalt mõned päevad enne reedest avalikustamist.

Mis edasi saab?

Ameerika Föderaalne Kaubanduskomisjon (FTC) on võtnud antud juhtumi puhul uurimise alla ka Facebook’i enda – kui FTC leiab, et Facebook on rikkunud kasutajakontode nõusolekumenetlust, on kaubanduskomisjonil õigus trahvida ettevõtet iga rikkumise eest rohkem kui 40 000 dollari väärtuses ühes päevas.

Mark Zuckerberg juhtunut kommenteerinud pole, ilmselt kavatseb ta sõna võtta reedel, mil valgustab juhtunu osas Facebook’i töötajaid.

Facebook lükkas oma avalduses tagasi igasugused vihjed nõusolekumenetluse rikkumise kohta, sõnades, et privaatsus ja andmekaitse on iga nende tehtud otsuse puhul fundamentaalsed.

Kliki, et kommenteerida

Pead postituse lugemiseks olema sisse logitud Logi sisse

Kommenteeri!

Loe veel - Uudised

Üles