Kontakteeru meiega

Idufirmade panus majandusse on tugeval kasvuteel

Uudised

Idufirmade panus majandusse on tugeval kasvuteel

Eesti idufirmade heaks töötas möödunud aastal 4300 inimest, kelle pealt maksti tööjõumakse 36 miljonit eurot – seda on 8 miljoni võrra rohkem kui 2016. aastal. 

StartUp Estonia ülevaate kohaselt on Eestis hetkeseisuga kokku umbkaudu 500 idufirmat, mille töötajate arv ulatub 4300-ni. Kui 2016. aastal töötas start-up’ide  alluvuses üle maailma 3500 inimest, neist kolmveerand Eestis, siis mullu kasvas eestlaste heaks töötavate inimeste arv 4300-ni, kellest 3000 on Eesti elanikud.

Ühes tööjõukasvuga suurenes iduettevõtluses ka tööjõumaksude summa: 2016. aastal tasuti vastavaid makse 28 miljoni euro, 2017. aastal aga 36 miljoni euro ulatuses. Eesti idufirmade käive ulatus mullu 275 miljoni euroni.

Kuigi varase faasi idufirmasid lisandus eelmisel aastal palju, on sektori kasvule hoogu juurde andnud eelkõige suuremate idufirmade tugev käive ning jätkuvad investeeringud tegevuse laiendamisse. Näiteks moodustavad umbes 50% kogu idufirmade tööhõivest 10 suuremat valdkondlikku tööandjat – esikolmikus neist TransferWise, Pipedrive ja Taxify.

Kokku kaasasid Eesti idufirmad 2017. aastal investeeringutena umbes 270 miljonit eurot. Neist ülekaalukalt suurim investeering tehti TransferWise’i, mis kaasas täiendavad 240 miljonit eurot. Järgnesid Skeleton Technologies 15 mln euroga ning ZeroTurnaround ja Jobbatical, kumbki kaasasid 3,5 mln eurot. Kokku tehti eelmisel aastal 39 investeeringut, mida on siiski pisut vähem kui 2016. aastal – 43.

Oodatakse jätkuvat kasvu

Startup Estonia juhi Maarika Truu sõnul võiks sel aastal jätkuda nii valdkonna tööhõive kui ka investeeringute kasv. „Kuigi 2017. aasta investeeringute kogumaht, arvestamata Transferwise‘i suurinvesteeringut, oli väiksem kui aasta varem, ei ole erinevus tehingute arvu vaadates nii suur. See näitab, et turul on palju varajases faasis investeeringuid ja nüüd, kus tegevust on alustamas uued riskikapitalifondid, saab käimasolev aasta olema kahtlemata heade väljavaadetega,“ arutles Truu.

Ka Taxify kaasasutaja Martin Villigu sõnul võib startup-investeeringute arenguga Eestis rahul olla. „Tehingute arv on viimasel viiel aastal jäänud suhteliselt samaks, kuid investeerimismahud on oluliselt kasvanud. On loogiline, et üksikutel suurematel kapitali kaasavatel ettevõtetel on koguarvule suur mõju, samas ma näen turul ka palju uusi idufirmasid,“ ütles Villig.

Eesti Äriinglite Assotsiatsiooni EstBan presidendi Rein Lemberpuu hinnangul, oli 2017 eelkõige muutuste aasta. „Minu hinnangul oli 2017 muutuste aasta, mis valmistab meid ette uue idufirmade laine tulekuks. Muutuse toovad uued investeerimisfondid ja idufirmad. Tänu startup viisa programmile näeme siia tulemas palju uusi startup meeskondi nii Eestist kui ka välismaalt.“

 

Kliki, et kommenteerida

Pead postituse lugemiseks olema sisse logitud Logi sisse

Kommenteeri!

Loe veel - Uudised

Üles