Kontakteeru meiega

Jaanuarikuine maksulaekumine suurem kui mullu, kütuseaktsiisi laekus aga oodatust vähem

Uudised

Jaanuarikuine maksulaekumine suurem kui mullu, kütuseaktsiisi laekus aga oodatust vähem

Selle aasta jaanuaris tasuti makse 6,6% võrra rohkem kui mullu: riigikassasse laekus 634,5 miljonit eurot, mis moodustab riigieelarvega kavandatud maksudest 8,7%.

Eelmise aasta jaanuariga võrreldes tasuti tänavu rohkem sotsiaalmaksu, tööjõumaksu, käibemaksu ning alkoholi- ja tubakaaktsiisi. Maksutulude laekumine langes drastiliselt kütuseaktsiisi puhul.

Sotsiaalmaksu tasuti 8.9% rohkem kui mullu samal kuul

Sotsiaalmaksu tasuti 8,9% võrra rohkem kui 2017. aasta jaanuaris. Deklareeritud töötajate arv kasvas varasemaga võrreldes 1% jagu, keskmine töötasu 6,1%. Deklareeritud töötajate osakaal tööealisest rahvastikust oli jaanuaris erakordselt kõrge: 57,9%. Mullu detsembris oli deklareeritud töötajaid tööealisest rahvastikust veel rohkem: 58,3%, mis oli ka viimaste aastakümnete kõrgeim tase.

Tegevusalade kaupa lisandus jaanuaris hõivatud töökohti kõige enam finants- ja kindlustustegevuses (11,4%) ning haldus- ja abitegevuste sektoris (4%). Hõivatud töökohtade arv langes kõige rohkem energeetikas (4,3%) ja avaliku halduse sektoris (4,1%). Langus avalikus halduses võis olla seotud kohalike omavalitsuste ühinemistega.

Kõikides sektorites kasvas jaanuari palgafond, võrrelduna mullusega. Kuu palgafond kasvas kõige kiiremini samuti finants- ja kindlustustegevuses (19,5%) ning haldus- ja abitegevuste sektoris (12,2%), kõige aeglasema kasvuga oli energeetika (1,2%).

Kasvanud on ka käibemaksu tulu, võrrelduna eelmise aasta jaanuariga

Käibemaksu tulu oli jaanuari eest 176,2 miljonit eurot ning seda oli 16,6 protsenti enam kui 2017. aasta jaanuaris. Maksustatavad käibed kasvasid peamistes tegevusvaldkondades eelmise aastaga võrreldes 5,8%. Käibemaksu tasumine on viimase kolme kuuga kasvanud enim ehituses (44,1%) ja hulgikaubanduses (16,4%). Sealjuures on kasv nendes sektorites jaanuaris kiirenenud: ehituses on taganud käibe kasvu eelkõige arenduste valmimine ning nende hoogne müük., hulgikaubanduse käibe kasv tuleneb teravilja müügist ning mootorikütustest. Samuti on kasvanud võrreldes mullusega Eesti-siseste tehingute lisandväärtus ehk müügi ja ostu vahe suurenemine, mis viitab üldise majandusaktiivsuse jätkuvale kasvule.

Aktsiise laekus jaanuari lõikes kokku 23% vähem kui möödunud aastal samal ajal

Erinevaid aktsiise tasuti jaanuari eest kokku 103,3 miljonit eurot, mis jääb 23,3% alla eelmise aasta jaanuarile: kütuseaktsiisi tasuti 34,7 miljonit eurot (58,1% vähem), tubakaaktsiisi tasuti 8,5 miljonit eurot (16% rohkem) ning alkoholiaktsiisi 56,4 miljonit eurot (38,3% rohkem).

Miks kütuseaktsiisi laekumisel kahe aasta jaanuarikuude lõikes sedavõrd suur vahe sees on?

Rahandusministeerium selgitab põhjust järgmiselt:

Möödunud aastal tõusid aktsiisimäärad veebruaris ning sellele eelnes varumine jaanuaris, kui kütusemüüjad soetasid suures mahus madalama aktsiisimääraga mootorikütuseid. Võrreldavat varumist tänavu jaanuaris ei olnud, kuna 2018. aastal tõusis bensiini aktsiisimäär kuu aega varem ehk jaanuari algul ning sellele eelnev varude soetus jäi möödunud aasta detsembrisse. Samuti jäi ära eelmise valitsuse kavandatud diislikütuse aktsiisitõus, mistõttu diisli varumist ei toimunud. Peamiselt seetõttu jäi aktsiiside tasumine tänavu jaanuari eest kokku 23,3 protsendiga alla 2017. aasta jaanuarile.

Alkoholiaktsiisi laekumise suur muutus on tingitud alkoholitootjate ja -müüjate aktsiisimäära tõusu eel soetatud madalama aktsiisimääraga varudest. Laekumise suur kasv tuleneb sellest, et aktsiisitõusule eelneva varumise periood oli lühem kui aasta varem: toona soetati varud kolmel aktsiisitõusule eelneval kuul, kuid tänavu aastal jäi varumine peaaegu täielikult ühte kuusse ehk jaanuari.

Tubakaaktsiisi kasv tuleneb 2017. aasta detsembris soetatud väiksematest varudest kui aasta varem. Selle tulemusel on uue aktsiisimääraga deklareeritud kogused suuremad.

Kliki, et kommenteerida

Pead postituse lugemiseks olema sisse logitud Logi sisse

Kommenteeri!

Loe veel - Uudised

Üles