Kontakteeru meiega

Jahu hind tõuseb jõudsalt, mis saab saiast?

Põuakahjustus viljas. Foto: PEETER LANGOVITS / POSTIMEES / SCANPIX
Põuakahjustus viljas. Foto: PEETER LANGOVITS / POSTIMEES / SCANPIX

Uudised

Jahu hind tõuseb jõudsalt, mis saab saiast?

Rukki ja nisu kokkuostuhinnad Euroopa turul on mullusega võrreldes 30 protsenti kasvanud, teatab ERR. See võib mõjutada ka näiteks jahu hinda ning kaasa tuua pagaritoodete kallinemise.

Maaeluministeeriumi andmetel kasvab Eestis sel aastal teravilja 350 000 hektaril, millest 155 000 hektarit on tali- ja suvinisu all. Saagikoristusega on juba lõpusirgele jõutud rukkipõldudel, mis laiusid ligi 11 000 hektaril.

“Rukist läheb ikkagi enamus inimtoiduks ehk leivaviljaks, kui kvaliteet vähegi kannatab. See osa, mis toiduviljaks ei sobi, kasutatakse piiritusetööstuses. Kuna sel aastal eelmise vihmase sügise tõttu rukkipind üsna oluliselt vähenes, siis sel aastal sellest kodumaisest rukkist võib-olla isegi tuleb veidikene puudu,” rääkis Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja juhatuse esimees Roomet Sõrmus.

Tartu Milli teravilja ostujuht Rauno Viljas ütles, et seni on ettevõte oma vajaduse ise ära katnud, aga ta ei välistanud, et seoses väiksema saagikusega on ühel hetkel vaja pöörduda ka naaberriikide poole, et sealt vilja osta. Väiksematest saakidest tingitud hinnatõusu hakkab tundma ka tarbija.

“Loomulikult on mõju olemas, kuna 80 protsenti meie lõpptoodangu hinnast on just nimelt toorme hinna kujundada, siis lõpptoodangu hind peab muutuma, kuna meil lihtsalt ei ole võimalik sama odavalt toodet toota,” ütles Viljas. “Kui tugeva mõju see kõik annab lõpptoodangule protsentides või hinnas, seda paraku hetkel veel ei tea.”

Loe lähemalt ERRist.

Loe veel - Uudised

Üles