Kontakteeru meiega

Kuumalaine löök jõuab peatselt ka rahakotti

Põuakahjustusega nisutaim. Foto: PRIIT SIMSON/POSTIMEES/SCANPIX

Uudised

Kuumalaine löök jõuab peatselt ka rahakotti

Euroopat, Aasiat ja Põhja-Ameerikat tabanud kuumalaine jõuab varsti ka pea igaühe rahakotti. Kuum temperatuur ja põud üheskoos panevad põntsu nii põllumajandusele kui elektritootmisele, kirjutab Bloomberg.

Kuumalaine mõjud on globaalsed – temperatuur on tõusnud 30 kraadini isegi põhjapöörijoone taga. Eesti põllupidajad on otsustanud mõned kultuurid maa sisse künda, mis veepuuduse tõttu korralikult kasvama ei hakanud ning hiljuti palus minister pankadelt talunike suhtes mõistvat suhtumist. Käimasolev põud ei halasta aga ka USA puuvillale ega Venemaa nisule.

Kolme aasta kõrgeim nisu hind

Bloombergi sõnul on tegu meeldetuletusega, kuidas inimmõju muudab aastaaegu ning taimede kasvu. See meeldetuletus võib meile aga ka majanduslikult kalliks maksma minna. Näiteks nisuhinnad on kolme aasta kõrgeimaks tõusnud ning põua jätkudes võib seis hullemaks muutuda. Nisu hind aga mõjutab omakorda saiatoodete hinda ning see võib karmilt mõjuda just vaesematele piirkondadele.

Energiatootmine takistatud

Peale põllumajanduse tuleb löök rahakotile ka energiahinna tõusust. Kuuma tõttu on Prantsusmaa jõgede temperatuur liiga kõrge, et tuumareaktoritele vajalikku jahutust pakkuda. Kuna Prantsusmaa ekspordib suure osa tuumaenergiast, võib sealne hinnatõus mõjuda kogu Euroopale.

Ka Saksamaa tuulikud on ilma tõttu tootnud kolmandiku võrra vähem energiat kui tavapäraselt. Tuulikud on aeglustunud ka Taanis, Itaalias ja Suurbritannias. Kuigi päikeseenergia salvestamiseks on aeg soodne, ei suudeta paneelidega hetkel tekkinud puudujääki siiski katta.

Loe veel - Uudised

Üles