Kontakteeru meiega

Läti alkobuum on möödumas – kas aktsiis hakkab näitama toimimise märke?

Uudised

Läti alkobuum on möödumas – kas aktsiis hakkab näitama toimimise märke?

Kantar Emori poolt läbi viidud uuringus selgus, et eelmise aasta lõpus tuure üles kerinud alkoholibuum on praeguseks rahunemise märke ilmutamas.

“Lätist ostetud alkoholi osakaal kõigist alkoholiostudest on stabiliseerunud 20% tasemel,” ütles Kantar Emori ärisuuna juht Aivar Voog. “Teisisõnu kulutatakse kogu alkoholile kuluvast rahast viiendik Lätis. Niisiis kinnitab meie viimane seireuuring, et Lätist alkoholi ostnud inimeste hulk on vähenenud.“

Uuring näitab, et on vähenenud ka nende inimeste osatähtsus, kes kaaluvad lõunanaabrite käest alkoholi ostmist – kui Tartu piirkonnas ja Lõuna-Eestis oli detsembris kavatsejaid 82% kõigist ostjatest, siis märtsis kujunes vastavaks arvuks 69%. Terves Eestis oli need näitajad aga vastavalt 65% ja 60%.

Lätist alkoholi ostmise vähenemisele viitavad teisedki arvud – kui detsembris ütles 41%  kõigis uuringus osalejatest, et on ostnud 2017. aastal Lätist alkoholi, siis märtsis kinnitas vaid veerand vastanutest, et on tänavu käinud lõunanaabri juures joogivarusid täiendamas. Tõsiasi on aga ka see, et suurem osa aastast on siiski veel ees ning tulemus on muutumas.

Kes on keskmine Läti alkoturist?

Lätist ostavad keskmisest sagedamini alkoholi mehed vanuses 35-49 aastat, kõrgema sissetulekuga tarbijad, rahvuselt eestlased ning eeskätt piiriäärsete piirkondade elanikud.

Kantar Emori eksperdi Katrin Männaste sõnul on 70% Eesti 18-74 aastastest elanikest ostnud tänavu alkoholi. Alkoholi ostu- ja ka tarbimissagedus aasta lõikes veidi varieerub, olles suveperioodil ja aasta lõpus keskmisest kõrgem. Männaste sõnul on alkoholi ostmise sageduses näha viimase pooleteise aasta jooksul ka üldiselt pigem langevat trendi.

„Võrreldes teiste Eesti piirkondadega on Lõuna-Eestis vähem iganädalasi alkoholiostjaid, mis viitabki Lätist alkoholi toomise kaasmõjule,“ ütles Männaste. „Suundumus on osta alkoholi harvem, aga see-eest korraga suuremaid koguseid. Ehkki ostmise sagedus on vähenenud, pole samal ajal toimunud muutusi tarbimise sageduses, see on jäänud samale tasemele.“

Kliki, et kommenteerida

Pead postituse lugemiseks olema sisse logitud Logi sisse

Kommenteeri!

Loe veel - Uudised

Üles