Kontakteeru meiega

Läti tubakatoodete tarbimine Eestis on kasvanud viiekordselt

Uudised

Läti tubakatoodete tarbimine Eestis on kasvanud viiekordselt

Kuigi salasigarettide arv Eestis on vähenenud, jätkab kasvutrendi lõunanaabritelt tubakatoodete soetamise komme, olles aastaga suurenenud viis korda. 

Nielseni turu-uuring näitab, et sel aastal liigub Eestis salasigarette 1,6 protsendi võrra vähem kui mullu, mil salasigarettide osakaaluks oli 14,9%.

Suurimad salasuitsu tarbijad elavad Kirde-Eestis: Kohtla-Järvel on tarbimise protsent 32%, Narvas 27% ning Sillamäel 23%. Kui mujal Eestis on salasigarettide arv langemas, siis Tartus on salasuitsu määr tõusnud 7,5 protsendi võrra 14%-ni.

Progress teeb rõõmsaks, ent piirikaubandusel ei tundu tõket ette tulevat

Tubakatootjate Eesti Assotsiatsiooni esimees Taavi Salumets kiidab Maksu- ja Tolliameti head tööd salakauba osakaalu vähendamisel, ent märgib, et ilusat trendi varjutab aga Läti maksumärkidega tubakapakkide kiire osakaalu kasv, mille põhjuseks on märkimisväärne aktsiisierinevus naaberriigiga.

“Kõik märgid näitavad, et piirikaubandus süveneb ilmselt tuleval aastal veelgi, vähendades riigile laekuvat maksutulu,” märgib Salumets ning lisab, et tubakatootjad prognoosivad tulevaks aastaks siseriiklike ostude vähenemist, mille põhjuseks pole mitte aktsiisipoliitikaga kavandatud tarbimisharjumuste muutumine, vaid lihtsalt drastiline hinnaerinevus Lätiga. „Lisaks jõustub järgmisel aastal tubakatoodete väljapaneku keeld, mis eelnõu seletuskirja järgi ei vähenda tarbimist, küll aga raskendab salakauba tuvastamist,“ ütles Salumets.

Salasigaretid suurendavad omalt poolt aktsiisikahju mitmekümne miljoni euro võrra

Maksu- ja Tolliamet peadirektori asetäitja Rivo Reitmann kinnitab, et salasigarettide vastane töö jääb ka sel aastal ametkonna üheks prioriteediks. „Käesoleva aasta jooksul oleme kahe kuu jooksul avastanud juba 6 miljonit salasigaretti. Enamus neist on olnud transiidil läbi Eesti Skandinaaviasse, kuid me oleme Euroopa Liidu idapiiri riik ning kanname seetõttu olulist vastutust kogu liidu majanduse ja inimeste tervise kaitsmisel,“ märkis Reitmann. „Nagu näitab Nielseni tühja paki uuring, jääb salasigarette ka Eestisse. Kuigi salasigarettide osakaal on langenud, ei saa siiski olukorraga veel päris rahul olla, sest salasigarettide poolt tekitatud aktsiisikahju on ikkagi mitukümmend miljonit eurot,“ sõnas Reitmann.

Kliki, et kommenteerida

Pead postituse lugemiseks olema sisse logitud Logi sisse

Kommenteeri!

Loe veel - Uudised

Üles