Kontakteeru meiega

Latitude59: Me kõik oleme digiteismelised

Majandus.ee: Katryna Dow Foto: Annika Haas
Katryna Dow loodud Meeco tegeleb andmete kontrollimise tööriistade ja teadmiste vahendamisega. Foto: Annika Haas / CC

Uudised

Latitude59: Me kõik oleme digiteismelised

Täna Latitude59 avanud arutelus “Tehnoloogia, demokraatia ja tuleviku” selgitas Austraaliast pärit Meeco looja Katryna Dow, kuidas ühiskond on hetkel justkui digitaalse teismelise eas.

Katryna Dow on loonud andmete kontrollimise tööriistu ja teadmisi vahendava Meeco. Tema sõnul ei ole maailm mitte kunagi nii ühendatud, kui täna ning see toob kaasa uued väljakutsed. Andmete kogumine ja töötlemine – eriti aga Big Data ehk suurandmed – on tekitamas täiesti uusi pingeid ühiskonna üleüldise kasu ja individuaalse vabaduse vahel. Küsimus on selles, kuhu otsustame ühiskonnana tõmmata joone privaatsete ja avalikult jagatava andmete vahel.

Andmete kogumine kui tööriist diktaatoritele

Heaks näiteks andmete kogumise kahepalgelisuse kohta on rahvaloendus. Tänu rahvaloendusele on võimalik ühiskonna vajadusi paremini hinnata ning luua infrastruktuuri, mis neile vastaks. Nii saadi Euroopas esimest korda aru näiteks vajadusest kanalisatsiooni järgi. Küll aga on ajaloos ka negatiivseid näited. Üheks kurikuulsaimaks vast see, kuidas täna rahvaloenduse andmetele leiti Teise Maailmasõja ajal okupeeritud Prantsusmaal kiiresti üles juudid.

Katryna Dow sõnul oli ka kuni 2001. aastani Austraalias paigas kindel süsteem, kuidas pärast rahvaloendust kogutud andmed hävitatakse ning tehakse võimatuks konkreetsete inimeste leidmine. 2001. aga süsteem muutus ning esmakordselt on nüüd võimalik andmeid inimese nõusolekul säilitada. Kas ka sellel võib tulevikus raskeid tagajärgi olla?

Digiteismelistest täisikka

Dow toob välja, et siin on taaskord vaja mõelda sellele, mida ühiskonnana soovime näha – millised on meie ootused ning kokkulepitud reeglid, mille põhjal oma ühiskondi demokraatlikena defineerime. Ühiskondlik kokkulepe, mis pakuks üksikisikutele võimalust oma andmeid kaitsta või jagada, on siinkohal võtmeküsimus.

Dow sõnul ripuvad hetkel need ja paljud teised küsimused veel õhus, kuna oleme ühiskonnana justkui digitaalses teismeeas. Meie ümber on avanenud uus ja põnev maailm, kus võiks justkui kõike korda saata. Digitaalsed võimalused ja massiline andmete kogumine on eksisteerinud vaid mõned aastakümned ning me ei ole seal tegutsemise reegleid paika pannud. Selle dünaamika välja arenemine võtab aga aega – kõige tähtsam on küsida ja arutleda selle üle, millist digiühiskonda me soovime.

 

Latitude59 on Tallinnas toimuv konverents, mis keskendub start-upidele ning uue tehnoloogia ümber koondunud majandussfäärile. Sel aastal räägitakse konverentsil nii tulevikutoidust, tehisintellektist kui muidugi ka kõige säravamatest uutest start-upidest. Majandus.ee toimetus on konverentsil kohal ning teeb ürituselt otsepostitusi.

Kliki, et kommenteerida

Pead postituse lugemiseks olema sisse logitud Logi sisse

Kommenteeri!

Loe veel - Uudised

Üles