Kontakteeru meiega

Maaeluministeerium otsib põua tõttu lisavahendeid

Lehmad. Foto: PRIIT SIMSON/POSTIMEES/Scanpix
Põua tõttu kannatavad nii põllukultuurid kui kariloomad, kellele ei jätku talveks sööta. Foto: PRIIT SIMSON/POSTIMEES/Scanpix

Uudised

Maaeluministeerium otsib põua tõttu lisavahendeid

Täna kogunes erakorralisele istungile Riigikogu maaelukomisjon. Koos maaeluminister Tarmo Tamme ja põllumajandussektori esindajatega arutleti põuast tingitud olukorra üle põllumajandussektoris ning otsiti võimalikke lahendusi. 

„Põllumajandus on riigi jaoks oluline sektor, mis tagab meie toidutootmise ning mille puhul peab arvestama selle tootmistsükli eripäradega,“ sõnas maaeluminister Tarmo Tamm. „Me ei saa võidelda ilmaolude vastu, kuid teeme kõik, mis võimalik, et põllumees ei peaks põuast tingitud olude tõttu kannatama,“ ütles minister.

Lisavahendite otsing

Ministri sõnul on hetkel arutelu all peamiselt finantstoetuste küsimus: „Praegu otsime võimalusi leida Maaelu Edendamise Sihtasutusele lisavahendeid. Üheks võimaluseks oleks suurendada sihtasutuse omakapitali ning kasutada seda käibekapitali laenude väljastamiseks, et aidata põllumehi, kellel sügisel tekib probleeme käibevahenditega. Samuti teeme koostööd Põllumajanduse Registrite ja Informatsiooni Ametiga, et põuast tekkinud probleemid toetuste nõuete täitmisel saaksid võimalikult põllumehesõbralikult lahendatud. Lisaks tuleb koostöös Keskkonnaametiga leida lahendus veekasutuspiirangute küsimuses.“

Osaliselt aitavad praegust olukorda leevendada sel aastal suurenevad põllumajandustootjate otsetoetused. Eelmise aastaga võrreldes suurenevad otsetoetused ligikaudu 10 miljoni euro võrra ja kokku makstakse otsetoetustena välja 133,94 miljonit eurot. Lisaks jätkab valitsus oma lubaduse täitmist ja maksab ka sel aastal riigieelarvest täismahus ehk 18,4 miljonit eurot üleminekutoetusi.

Rootsis jagatakse 117 miljonit kriisiabi

Kuigi Euroopa Komisjon pole praegu näinud ette võimalust eraldada põuaga seoses erakorralist toetust, said Eesti, Läti, Leedu, Soome, Rootsi, Taani, Poola ja Portugal Euroopa Komisjonilt erisuse rohestamise nõude ökokesa tootmispiirangu nõude asjus. See võimaldab ka neilt aladelt loomasööta varuda ja seeläbi loomasööda varumisbaasi laiendada.

ERRi sõnul teatas näiteks Rootsi valitsus täna, et annab põllumeestele põua ja metsapõlengutega seoses kriisiabi umbes 1,2 miljardi krooni ehk umbes 117 miljoni euro ulatuses.

Loe veel - Uudised

Üles