Kontakteeru meiega

Põllumajandusminister: palume pankadelt põua tõttu mõistmist

Tarmo Tamm, Maaeluminister. Foto: SANDER ILVEST/EESTI MEEDIA/SCANPIX
Tarmo Tamm, Maaeluminister. Foto: SANDER ILVEST/EESTI MEEDIA/SCANPIX

Uudised

Põllumajandusminister: palume pankadelt põua tõttu mõistmist

Maaeluministeerium saatis täna pankadele ja kokkuostjatele pöördumise palvega, et nad seoses erakorraliste ilmastikutingimustega põllumeeste olukorda ja lepingute täitmisse mõistlikult suhtuksid.

Selle aasta kevad ja suvi on olnud erakordselt soe ja kuiv. Sademetevaene ilm on mõjutanud taimede kasvu üle Eesti, ilmateenistuse andmetel oli keskmine sademete hulk selle aasta mais ligikaudu 60% väiksem võrreldes pikaajalise keskmisega.

Erakorralisi toetusi hetkel tulemas ei ole

„Mõistan nii meie taime- kui ka loomakasvatajate põuast tingitud keerulist olukorda. Nagu lubatud valmistasime Maaeluministeeriumis ette ning saatsime pankadele ja kokkuostjatele pöördumise palvega leida mõlemaid pooli rahuldavaid võimalusi juhtudeks, kui põllumajandustootjatega sõlmitud lepingute täitmisel esineb takistusi või viivitusi,“ ütles maaeluminister Tarmo Tamm. „Samuti palume mõistvat suhtumist ja vastutulekut, kui põllumajandustootjad soovivad olemasolevate lepingutingimuste ülevaatamist.“

Hetkel Euroopa Komisjon seoses põuaga erakorralise toetuse eraldamise võimalust ette näinud ei ole, kuid Eesti sai Euroopa Komisjonilt erisuse rohestamise nõude ökokesa tootmispiirangu nõude asjus. See võimaldab ka nendelt aladelt loomasööta varuda ja seeläbi loomasööda varumisbaasi laiendada.

Leevendus otsetoetustest

„Samuti aitavad praegust olukorda osaliselt leevendada sellel aastal suurenevad põllumajandustootjate otsetoetused. Eelmise aastaga võrreldes suurenevad otsetoetused ligikaudu 10 miljoni euro võrra ja kokku maksame otsetoetustena välja 133,94 miljonit eurot. Lisaks jätkab valitsus oma lubaduse täitmist ja maksab ka sel aastal riigieelarvest täismahus ehk 18,4 miljonit eurot üleminekutoetusi,“ sõnas maaeluminister Tarmo Tamm.

Esmaspäeval koguneb erakorralisele istungile Riigikogu maaelukomisjon, kes koos maaeluminister Tarmo Tamme ja põllumajandussektori esindajatega arutab põuast tekkinud olukorda põllumajandussektoris ja võimalikke lahendusi.

Põllumajandus on riigi jaoks strateegiline sektor, mis tagab meie toidutootmise ning mille puhul peab arvestama selle tootmistsükli eripäradega. „Riigi poolt näeme, et põllumajandus on ka tulevikus oluline majandusvaldkond, mille pikaajalised tulevikuväljavaated on positiivsed. Meie taime- ja loomakasvatajad on hoolimata keerulistest aegadest järjest efektiivsemad. Lähiaastatel aitab põllumeeste konkurentsipositsiooni parandada muuhulgas otsetoetuste kasv, mis peaks jätkuma ka järgmisel EL eelarveperioodil,“ lisas minister Tamm.

 

Loe veel - Uudised

Üles