Kontakteeru meiega

President Kaljulaid: Eesti seadusruum teeb meid ainulaadseks

President Kersti Kaljulaid Annika Haas

Uudised

President Kaljulaid: Eesti seadusruum teeb meid ainulaadseks

Täna Kultuurikatlas alanud rahvusvahelise idufirmade konverentsi Latitude59 avasõnades rõhutas president Kaljulaid Eesti seadusruumi ainulaadsust. Kaljulaidi sõnul ei pruugi Eesti digiteenused olla innovatsiooni esirinnas, kuid tehnoloogiliste muutustega ühe sammu astuv seadusloome annab meile maailmas ainulaadse positsiooni.

Lisaks seadusloomele on tehnoloogiliste muutustega hästi kursis ka Eesti ühiskond. Näitena sellest, kui kiiresti eestlased tehnoloogiliste muutustega kohanevad, tõi president ettevõtte Starship Technologies pakirobotid, kellega Tallinna elanikud tänaseks nii harjunud on, et kohtlevad neid liikluses justkui laste või lemmikloomadena – näidates üles hoolivust, mida robot tõlgedada ei oska.

Kuidas aga ühiskonnana mõista, mida robootika ja tehisintellekti areng meile kaasa võib tuua, on veel lahtine. Presidendi sõnul on siin tähtis haridus, mis valmistab noori tuleviku jaoks ette – isegi, kui me ei pruugi veel teada, mida tulevik tehnoloogia mõttes kaasa võib tuua. Kaljulaidi sõnul ei ole teada, kas tänaste laste täiskasvanueas ootab ees rahumeelne tehnoloogiautoopia või olukord, kus ühiskonnad pole suutnud kliimamuutuseid peatada ning uusi tehnoloogiaid kasutatakse omavaheliseks võitluseks ressursside nimel. Ka avakõnele järgnenud paneelarutelus rõhutas Kaljulaid ka hariduse kättesaadavuse ja kvaliteedi tähtsust: “Riik peab küll pakkuma tehnoloogiasektorile sobivat majanduskeskkonda, kuid samuti võrdset ligipääsu kvaliteetsele haridusele.”

Kuna tulevik on veel teadmata, on president Kaljulaidi sõnul peamine õpetada uuele põlvkonnale seda, kuidas olla empaatiline inimene. “Ühiskonnad on muutunud. Lihtsalt inimesena eksisteerimiseks ei ole meil enam inimkontakti teistega vajagi – küll aga on meil seda vaja selleks, et jääda inimlikuks.”

Kui hariduse ja seadusruumi kvaliteedi eestvedamine on presidendi sõnul tema ülesanne, siis rõhutas ta ka inseneride ja arendajate ülesannet turvalise ja tasakaaluka tuleviku ülesehitamisel. “Ma ei ole huvitatud lühiajalistest tehnoloogilistest lahendustest, kui on võimalik, et saja aasta jooksul ei ole inimestel enam võimalik maakeral elada. Me peame tegelema lahendustega kliimamuutustele.”

Loe veel - Uudised

Üles