Kontakteeru meiega

RIA nõuanne: kuidas hoida oma veebikontodel turvalisust?

Küberturvalisus. Foto: Panthermedia/Wavebreakmedia ltd
Riigi Infosüsteemi Ameti infoturbe eksperdi Sille Laksi sõnul puudutab küberturvalisus meid kõiki. Foto: Panthermedia/Wavebreakmedia ltd

Uudised

RIA nõuanne: kuidas hoida oma veebikontodel turvalisust?

Vähemalt korra nädalas leiab mõnest päevalehest ja tehnoloogiauudiste portaalist ridamisi hoiatusi ja nõuandeid, kuidas turvalisemalt ja targemalt internetti kasutada ning sotsiaalmeediat ja nutitelefone tarbida. Miks peaks mõtlema selliste IT-teemade peale nagu küberturvalisus, kirjutab Riigi Infosüsteemi Ameti infoturbe ekspert Sille Laks RIA blogis.

Kuna arvutid ja teised nutiseadmed on kõikidele soovijatele kättesaadavad ja nende kasutamine on osa meie igapäevaelust, puudutab ka küberturvalisus meid kõiki. Kõikidel, kes seda artiklit loevad, on võimalus ennast internetiga ühendada.

Kas minu kontod on turvatud?

Igasse tänapäeva keskkonda konto loomiseks on vaja valida endale kontoga seotav meiliaadress või kasutajanimi ning keskkonnas kasutatav parool. Kui sa ei kasuta paroolihaldurit, mis sulle iga keskkonna jaoks eraldi parooli loob ning selle salvestab, tuleks kontot luues vastata turvalisuse huvides allolevatele küsimustele. Samuti võiks kriitiliselt mõelda ka oma olemasolevate kontode turvalisuse peale.

 1. Kas sama kasutajanimi ja parool koos on juba kusagil mujal kasutusel?
 2. Kas mu valitud parool vastab turvalise parooli nõuetele, et keegi seda lihtsasti ära arvata ei saaks?
 3. Kas valitud parool on juba mujal kasutusel koos teise kasutajanimega?
 4. Kas keskkond pakub kahetasemelist autentimist ja kas olen selle juba aktiveerinud?’
 5. Kas olen aktiveerinud tundmatutest asukohtadest sisse logimise teavituse?
 6. Kas olen määranud Facebookis usalduskontakti, kes saab vajadusel minu isikut kinnitada, et saaksin oma konto tagasi?
 7. Kui vastasid esimesele neljale küsimusele jaatavalt, pea meeles – kui su parool on nõrk ja sa ei kasuta kaheastmelist autentimist, võib pahatahtlik tuttav või sootuks küberkurjategija su kontole sisse logida ja seal omasoodu tegutsema hakata. Näiteks saata sinu nimel sõnumeid või jagada pahatahtliku sisuga linke, mis võivad su sõprade seadmeid pahavaraga nakatada.
Kuidas valida turvalist parooli?

Parooli valides mõtle oma konto turvalisuse peale ning pea meeles järgmised soovitused:

 1. Parool peab sisaldama suuri ja väikeseid tähti.
 2. Parool peab sisaldama numbrit ja/või erimärki.
 3. Parool ei tohi olla kergesti äraarvatav (näiteks sinu või pereliikme ees- ja perekonnanimi või sünniaeg, lemmiklooma nimi, ametinimetus vms).
 4. Väldi parooli ristkasutust ehk ära kasuta sama parooli mitmes kohas.
 5. Uuenda oma paroole regulaarselt ja ära jaga neid teistega.
 6. Veendu, et veebileht, kuhu on tarvis isiklikke andmeid sisestada ja/või sisse logida, on kaitstud turvalise krüpteeritud ühendusega (“https“, mitte “http” algusega aadress).
 7. Proovi vältida ühiskasutatavate ja avalike seadmete kasutamist. Kui see ei ole võimalik, veendu, et oled kõikidest külastatud ja sisselogitud kohtadest alati välja loginud.
 8. Kui keskkond võimaldab kaheastmelist autentimist, siis aktiveeri see kindlasti. (Loe RIA blogist, kuidas aktiveerida kaheastmeline autentimine: Gmailis ja Facebookis)

NB! Ära kindlasti vali oma parooliks üht Eesti Top10 paroolidest: 123456; parool; qwerty; 123456789; lammas; 12345; minaise; maasikas; kallis; killer.

Loe veel - Uudised

Üles