Kontakteeru meiega

Surmavalt jäised õhuvood panevad Euroopa sõltuma Venemaa gaasist

Uudised

Surmavalt jäised õhuvood panevad Euroopa sõltuma Venemaa gaasist

Mitte kunagi varem pole Venemaa toimetanud Euroopasse sedavõrd palju maagaasi – arktilise õhumassi voogamine üle maailmajao on tekitanud seninägematu nõudluse soojuse ja elektri järele, mis on pannud eurooplased sõltuma oma suurest idanaabrist.

Harjumatu külmalaine on sirutanud oma jäised haarmed üle terve Euroopa: Roomas mängitakse üle pika aja lumesõda, Horvaatias kühveldavad sõdurid kohati 1,5 meetri paksust lumekihti ning Rumeenias suleti paariks päevaks -8 külmakraadi tõttu koolid. Miinuskraadid on üle Euroopa nõudnud pea viiekümne inimese elu.

Pikk külmaperiood on teinud tasa aga eurooplaste tagasihoidlikud gaasivarud, mistõttu ootamatult tekkinud gaasidefitsiidist lõikab suurimat kasu Venemaa gaasitootja Gazprom, olles juba aastakümneid olnud mandril põhiline gaasitarnija, kirjutab Bloomberg.

“Näeme hetkel viie aasta kõige külmemat talvelõppu,” märkis Giacomo Masato, Marex Spectroni meteoroloog. “Venemaa on esimene varustaja, kel on piisavalt vaba mahtu nõudluse ületamiseks.”

Gazpromi tegevjuht Aleksei Miller sõnas, et ainult Gazprom on võimeline suurendama eurooplaste gaasivarustust maksimaalsel tasemel kaelamurdva kiirusega. “Pole ühtki teist tarnijat, kes suudaks seda rolli täita,” ütles Miller. Milleril on õigus – Norras kogesid nii mõnedki asutused, sealhulgas ka Kollsnesi gaasitehas, gaasikriisi tipphetkel katkestusi.

Veebruaris kujunes keskmiseks tarbimise määraks Euroopas päeva jooksul pea 650 miljonit kuupmeetrit gaasi.

Kliki, et kommenteerida

Pead postituse lugemiseks olema sisse logitud Logi sisse

Kommenteeri!

Loe veel - Uudised

Üles