Kontakteeru meiega

Toiduseaduse muudatus lihtsustab väiketootjate elu

Suitsuvorst. Foto: PM/EMF/SCANPIX/AIN PROTSIN
Koduköögis valmistatud vorsti võiks edaspidi pakkuda müügile ka poodi ja restorani. Foto: PM/EMF/SCANPIX/AIN PROTSIN

Uudised

Toiduseaduse muudatus lihtsustab väiketootjate elu

Maaeluministeerium teatas täna, et saatis eelnõude infosüsteemi kaudu kooskõlastusringile toiduseaduse muutmise seaduse eelnõu. Muuhulgas teeks see võimalikuks ka näiteks koduköögis toodetud juustu-vorsti müümise restoranidele.

„Toiduseaduse muutmine aitab lahendada mitu murekohta,“ ütles Maaeluministeeriumi toiduohutuse ning teaduse ja arenduse asekantsler Toomas Kevvai. Sisuliselt jäävad käitlejatele kehtima kõik toiduohutusega seotud nõuded. Aga näiteks tegevusloa taotlemist peetakse praegu suureks koormaks ja takistuseks ning muudatus on mõeldud selle leevendamiseks.

Edaspidi piisab Vetameti teavitamisest

„Muudatuse peamine eesmärk on vähendada bürokraatiat, tagades samal ajal toiduohutuse kõrge tase,“ ütles Kevvai.„Suurim muudatus on seotud tegevusloa kohustuse kaotamisega mitmes toidukäitlemise valdkonnas. Lihtsustatult öeldes tähendab see, et toidukäitlemise alustamisest tuleb Veterinaar- ja Toiduametit tulevikus vaid teavitada. Seni võis toidukäitlemisega alustada alles pärast järelevalveametniku kontrolli toimumist.“

Edaspidi võimalikud ka väiksemad tapamajad

Teise suure muudatusena antakse ministrile volitus kehtestada ettevõtte ruumidele ja seadmetele erandid kehtivatest nõuetest. Kõige olulisemaks põhimõtteks jääb toidu ohutu käitlemine, kuid väikeettevõtetes, kus tooraine ja toodangu mahud ning töötajate arv on väiksem, võimaldab muudatus teha käitlemiseks vajalike ruumide ehitamisel või kohandamisel väiksemaid investeeringuid. Erandid võimaldavad ka väiksemahuliste tapamajade ehitamist. Lähiajal esitatakse kooskõlastusringile vastav ministri määruse eelnõu.

Kuna kõigi kõnealuse seaduse muudatusega seotud eelnõude puhul tuleb teistele liikmesriikidele ja Euroopa Komisjonile jätta aega arvamuse avaldamiseks, siis võib praegu erandite jõustumiseks ette nähtud kuupäev, 2019. aasta 1. juuli, edasi nihkuda.

Edaspidi saab koduköögi juustu ja vorsti müüa ka restorani

Toiduseaduse muutmise arutelud algasid koduköögis valmistatud loomse toidu turustamisel kehtivatest piirangutest. Praeguste nõuete järgi võib näiteks koduköögis valmistatud juustu ja vorsti turustada vaid otse tarbijale (turul, laadal jne). Soovides pakkuda neid müügiks poodi või restorani, tuleb taotleda koduköögile tegevusluba. Toiduseaduse muudatusega võimaldatakse jaekaubanduses juba kehtivat erandit rakendada ka koduköögis alates 2021. aasta 1. jaanuarist, mis tähendab, et koduköögis valmistatud loomset toitu saab pakkuda teisele jaekaubandusettevõtjale, näiteks poodi ja restorani, majandustegevusteate alusel.

Loe veel - Uudised

Üles