Kontakteeru meiega

Valitsus eraldab põua käes vaevlevatele tootjatele 20 miljonit

Põuakahjustus viljas. Foto: PEETER LANGOVITS / POSTIMEES / SCANPIX
Põuakahjude tõttu vähema vihmasajuga piirkondades jääda kuni 70 protsenti suvivilja saagist saamata. Foto: PEETER LANGOVITS / POSTIMEES / SCANPIX

Uudised

Valitsus eraldab põua käes vaevlevatele tootjatele 20 miljonit

Peaminister Jüri Ratas teatas täna valitsuse pressikonverentsil, et valitsuskabinet otsustas eraldada valitsuse reservist Maaelu Edendamise Sihtasutusele 20 miljonit eurot põua tõttu kannatavatele põllumajandustootjatele antavate käibelaenude finantseerimiseks.

Täna toimunud valitsuskabineti nõupidamisel arutati põllumajandussektori olukorda seoses põuaga. Vabariigi Valitsus otsustas eraldada Maaelu Edendamise Sihtasutuse (MES) sihtkapitali suurendamiseks 20 miljonit eurot. Maaeluminister esitab Rahandusministeeriumile valitsuse reservfondist raha eraldamise taotluse, et luua võimalus anda põllumeestele soodsat laenu põuast tingitud käibevahendite puuduse leevendamiseks ning toetada käendusi.

Kahjust tuleb PRIA-le teatada 15 päeva jooksul

„Otsus võimaldab sihtasutusel põllumeestele käibelaene väljastada ning seeläbi neil keerulise aja üle elada. Lisaks oleme teinud tihedat koostööd PRIA-ga, et põuast tekkinud probleemid toetuste nõuete täitmisel saaksid võimalikult põllumehesõbralikult lahendatud,“ ütles maaeluminister Tarmo Tamm.

Kuna selleaastane põud on mõjutanud ka mitme toetuse nõuete täitmist, siis peaksid kõik põllumajandustootjad, kellel ei ole võimalik taotletud toetuste kohustusi täita, pöörduma PRIA poole hiljemalt 15 tööpäeva jooksul alates hetkest, mil vääramatu jõud või erandlik asjaolu ilmnes ja taotlejal oli võimalik selle kohta teavitus esitada. PRIA hindab, kuivõrd on tegemist vääramatu jõu ja erakorralise asjaoluga, ning arvestab seda toetuste maksmisel.

Põllumajandus-Kaubanduskoda tunnustab

Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja teatel on tegu tänuväärse algatusega. „Põllumajanduskoda tunnustab valitsust operatiivse otsuse eest ebasoodsa ilma tõttu raskustesse sattunud tootjaid aidata. Maaelu Edendamise Sihtasutuse kaudu antav käibekapitali laen aitab leevendada just nende põllumeeste olukorda, kes on põua tõttu sattunud kõige suurematesse raskustesse ning vajavad ettevõtte jätkusuutlikkuse kindlustamiseks lisavahendeid,“ ütles Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja juhatuse liige Vahur Tõnissoo.

Tõnissoo sõnul tuleb koristushooaja jätkudes olukorda tähelepanelikult analüüsida ning vajadusel rakendada täiendavaid meetmeid põllumajandustootjate olukorra leevendamiseks. Nii valitsus kui põllumajanduse esindusorganisatsioonid on juba varasemalt Euroopa Komisjoni poole pöördunud palvega leida võimalusi tekkinud olukorra leevendamiseks. Jõupingutusi täiendavate meetmete rakendamiseks tuleb ELi tasandil jätkata.

Ilmateenistuse vaatlusvõrgu andmetel sadas mais, juunis ja juulis kõige vähem sademeid Harjumaal, Ida- ja Lääne-Virumaal, Lääne-, Rapla- ja Järvamaa põhjapoolsetes osades ning Jõgevamaa idapoolses osas. Põuakahjude tõttu võib neis piirkondades jääda isegi kuni 70 protsenti suvivilja saagist saamata. Samuti kimbutab põllumajandustootjaid loomadele vajaliku sööda puudus.

Loe veel - Uudised

Üles