Kontakteeru meiega

Vanillihind külmutab jäätisetööstust ja ohustab talunikke

Vanillihind külmutab jäätisetööstust. Foto: Ian Dooley
Vanillihind külmutab jäätisetööstust. Foto: Ian Dooley

Uudised

Vanillihind külmutab jäätisetööstust ja ohustab talunikke

Viimastel aastatel hüppeliselt tõusnud vanilli hind ähvardab jäätisetööstust. 600 dollarine kilohind tõstab vanilli väärtuse hõbedast kõrgemaks, sundides Madagaskari talunikke ööd-päevad saaki valvama.

Viimase kahe aasta jooksul hüppeliselt tõusnud vanilli hind ähvardab jäätisetööstust, kirjutab BBC. Vanilli hinna hüppelise tõusu tõttu on mõned Suurbritannia väikesed jäätisetegijad vanillijäätise menüüst maha kriipsutanud, samas kui teised on otsustanud igaks juhuks vanillivarusid ette soetada. “Tuleviku suhtes peame maha istuma ja mõtlema – arvud kokku lööma ja otsustama, mida see järgnevatel aastatel meie jaoks tähendab,” ütles BBCle perefirma Snugbury’s omanik.
 

Vanillipalavik tõi röövmõrvad

Vanilli hind küündib praegu 600 dollarini – tehes maitseaine isegi hõbedast kallimaks. Võrdluseks: aastal 2013 oli vanilli kilohind 60 dollarit. Kuigi kvaliteetse vanilli kasvatamine võtab palju aega, hoolt ja tööd, on hüppeline hinnatõus tekitanud omalaadse vanillipalaviku. “Mida kõrgem on vanilli hind, seda varem tulevad vargad kaunasid taimedelt maha kiskuma,” selgitas Lõuna-Aafrika Mail&Guardiani ajakirjanikule Madagaskari vanillikasvataja Emmanuel Zafihavama. Probleem on tõsine – lisaks vargustele toimub ka röövmõrvasid, kus raske töö teinud talunik läheb oma saaki kaitsma ja tapetakse. Zafihavama sõnul on politsei röövlitega mestis ning neile ei tasu loota: “Lõime põldude kaitseks omakaitserühma – neli kuud järjest valvame ööd ja päevad saaki.”
 

Hinnatõusu taga nii kliima kui turuga manipuleerimine

Vanilli hinda mõjutavad Madagaskarit tabanud troopilised tsüklonid ning kasuahned spekulandid. Madagaskarit, kust pärineb 75% kogu maailma vanillist, tabanud Enawo tsüklon hävitas eelmisel aastal 15–20% kogu saareriigi vanillisaagist. Troopilisele tsüklonile eelnes aga turu manipuleerimine ja hindadega spekuleerimine aastatel 2015–2016. Kui rahvusvahelised kokkuostjad nägid 2015. aasta saagikuse vähesust, osteti maailmaturult kokku kogu eelmise aasta varud ning tormati Madagaskarile kohale, et osta ära ka 2015. aasta vähesed vanillioad. Kokkuostetud vanill pandi aga hoiule, et hinnatõusu tipus suurimat kasumit lõigata. Hinnatõusu tõttu on hakatud vanilli korjama aga aina varem, viies vanilli kvaliteedi alla. Kuna kliima muutub aasta-aastalt aina ettearvamatumaks ning saareriiki tabavad pidevalt uued tormid, võib karta, et hinnatõus ei peatu.

 

Kliki, et kommenteerida

Pead postituse lugemiseks olema sisse logitud Logi sisse

Kommenteeri!

Loe veel - Uudised

Üles