Kontakteeru meiega

Venezuela tõmbab oma põruvalt valuutalt viis nulli maha

Venezuela president Nicolas Maduro. Foto: REUTERS / HANDOUT
Venezuela president Nicolas Maduro tutvustab suveräänset bolivari. Foto: REUTERS / HANDOUT

Uudised

Venezuela tõmbab oma põruvalt valuutalt viis nulli maha

Kriisis viskleva Venezuela president Nicolas Maduro kuulutas, et riik tõmbab oma põruvalt valuutalt viis nulli vähemaks. Riik, mida on sel aastal tabanud hüperinflatsioon, on langenud pea täielikku kaosesse.

Kuigi Maduro algne plaan oli valuutat kolme nulli võrra vähendada, kuulutas ta kolmapäeval välja muutuse hoopis viie nulli võrra, et aina kiireneva inflatsiooniga sammu pidada. See tähendab, et kaubad, mis hetkel maksavad 100,000 bolivari, saavad uues rahas maksma vaid ühe valuutaühiku. Uuenenud valuuta lastakse käibele 20. augustil.

Seotakse krüptorahaga

Maduro sõnul seotakse uuenenud Bolivar Soberano ehk suveräänne bolivar riigi krüptovaluuta petroga. Kuidas see täpselt välja nägema hakkab, ei ole president veel paljastanud. Petro ei ole seni analüütikutes usaldusväärsust äratanud – seda seotakse korruptsiooniga ja nähakse riigi allakäigutrepi järjekordse astmena.

“Iga päevaga rohkem p***es”

Paljud Venezuela elanikud ei ole aga olukorraga rahul. “Kuidas edaspidi ühistranspordi eest maksta? Või telefoniarvete?” küsivad inimesed ja seletavad, et nii väikeste summade tasumise ei eksisteeri siis enam sobivat rahaühikut. “Iga päevaga oleme aina rohkem omadega p***es ja ma usun, et selle uue muutusega – millest ma palju aru ei saa – jääb see seis samaks,” ütles Reutersile 60-aastane Luis Ramírez.

Meenuvad Zimbabwe ja Saksamaa

IMFi sõnul võib Venezuelat sel aastal tabada 1,000,000% inflatsioon. Hetkel on olukord niivõrd hull, et miinimumpalk on vähem kui üks dollar kuus ning suur osa tavainimestest on naasenud naturaalmajanduse juurde. Riigist on tänaseks põgenenud miljoneid inimesi. Analüütikute sõnul saab olukorda varsti võrdlema hakata 2000. aastate Zimbabwe ja 1920. aastate Saksamaa seisuga.

 

Loe veel - Uudised

Üles